Přečtěte si o různých typech balonů!

Mysleli jste si, že je jen jeden druh balónů, ve kterém můžete vidět svět z ptačí perspektivy? Pak vězte, že typů balónů je hned několik. Horkovzdušný, plynový a kombinovaný. Přečtěte si o jednotlivých typech v našem článku!

Horkovzdušný balon, plynový balon a kombinovaný balon

Horkovzdušný balon: Byl prvním typem balónu, vy

robili ho bratři Mongolfiérové. Skládá se z látkového obalu, který je naplněn horkým vzduchem. Vzduch je ohříván hořáky. Balon se dokáže dostat až do výšky 500 m nad zem. Délka letu závisí na množství paliva a také na teplotě vzduchu. Obvykle se s horkovzdušným balonem nelétá brzo ráno a pozdě večer.

Plynový balón: Je tvořen tlakově uzavřeným kulatým obalem, ten se plní vodíkem a hořák zcela chybí, je tedy poměrně vzhledově odlišný od horkovzdušného balonu. Místo horkého vzduchu je balon nadnášen plynem. Je tak schopný vznést se až do výšky čtyř kilometrů. Ve vzduchu dokáže vydržet i několik dní a dokáže překonat vzdálenost až dvě stě kilometrů, jeho let není ovlivněn teplotou vzduchu a proto může létat ráno i večer.

Kombinovaný balon: Vznikl spojením balónu horkovzdušného a plynového.

Ať už se vám naskytne možnost proletět se v jakémkoliv z výše jmenovaných typů balónu, určitě příležitost využijte. Pokud máte známého balonáře, jste šťastný člověk. Vyhlídkový let horkovzdušným balonem totiž vyjde kolem šesti tisíc korun za jednu osobu. Cena je tak vysoká, protože se z ní hradí palivo, práce balonáře i posádky, pozemní průvodci a cesta zpět autem na místo vzletu. I přes tu cenu je let balonem jedním z oblíbených zážitkových dárků.

Lákají vás adrenalinové zážitky? Přečtěte si o nich více! Přečtěte si také o možnostech školy smyku!