Thajské balony

Jiným názvem lampiony štěstí. Odkud se k nám dostaly a jak dlouhá je jejich tradice? Přečtěte si v následujícím článku!

Šeptá se, že jde o první horkovzdušné balony na světě. Jejich prvotní použití bylo čistě praktické, využívaly se v armádě jako signalizační prostředky. Jak už název napovídá, svůj původ mají tyto kouzelné předměty v Thajsku, ostatně zde nechybí při žádné slavnosti ani festivalu. Vypouštění lampionu štěstí rozhodně nepatří mezi adrenalinové zážitky, zato si můžete užít chvilky klidu v kruhu svých blízkých.

A smůla odletí pryč….

Thajci věřili, že při vypuštění balonu odletí do vzduchu všechny smůla. Lampion, který se pomalu vznáší vzhůru prý také symbolizuje vědomí a světlo balonu člověku ukazuje cestu, kterou se má člověk ubírat ve svém životě. Balony se také vypouští za odříkávání modliteb, aby hříšníka dohromady se smůlou opustily i jejich hříchy. Spolu s tímto vším může lampion s sebou ještě nést nějaké přání. Při dodržování tradice má každá barva lampionu svůj význam. Dnešní výroba se tohoto zvyku ale nedrží, první se k nám dostaly v podstatě bílé jednoduché válcové lampiony štěstí, které byly později modifikovány do různých druhů nejrůznějších barev. Původní originální Thajská lucerna má válcovitý tvar a je bílá. Bílá barva s sebou nese význam přání dobrého zdraví. Lampion štěstí můžete mimo jiné také darovat jako dárek k narozeninám. V označeném odkazu najdete inspiraci i na další narozeninové dárky.

I při této činnosti je třeba dbát na bezpečnost!

Lampiony štěstí fungují na stejném principu jako horkovzdušné balony. Spodní hořák naplní vrchní část horkým vzduchem a celý balon se tak vznese do oblak. Idea vypuštění přání je krásná, je třeba ale také myslet na bezpečnost. Některé lampiony se vyrábí ze speciálně upraveného rýžového papíru, který při styku s plamenem maximálně zčerná a stane se z něj popel, ale nechytne plamenem. Možnost způsobení požáru je tak minimalizována. Je třeba si tedy dát pozor na to, z jakého materiálu je lampion vyroben.

Lampiony štěstí a obřad jejich vypouštění může být příjemným, milým ale hlavně duchovním zážitkem, který můžete sdílet spolu se svými blízkými. O dalších nejrůznějších zážitkových dárcích si můžete přečíst tady.