Dá se vůbec balón řídit?

Létání horkovzdušným balónem je silně závislé na počasí. Obecně se nelétá brzo ráno a pozdě večer kvůli teplotě okolního vzduchu. Balón by samozřejmě neměl létat v silném větru, termickém proudění a při nepříznivých meteorologických podmínkách.

Balón lze řídit horizontálně i vertikálně

Samotný balón je unášen vzduchem a nemá žádný vlastní pohon. Lze ale řídit ve vertikálním i horizontálním směru. Hořákem se otepluje vzduch, který proudí dovnitř vaku. Díky teplému vzduchu balon stoupá, pokud se vzduch ochladí, balon klesá. Při tomto stoupání a klesání může pilot balonu využívat různé směry větru v různých výškách. Tak může pilot ovlivnit i směr letu balónu.

Bezpečnost letu balonem závisí jednak na pilotovi, pak na samotné výrobě v továrně na balony. Na výrobu balonu se vztahují stejné předpisy, jako pro výrobce letadel. Po výrobě musí být balon registrovaný v Leteckém rejstříku ČR a musí mít platné Osvědčení o letové způsobilosti. Pilot balonu pak musí být držitelem pilotní licence. K jejímu získání je třeba složit teoretické i praktické zkoušky a nalétat určitý počet hodin. Balonář musí znát dobře meteorologii, letecké předpisy, musí umět komunikovat s letištní věží a je vždy odpovědný za bezpečnost letu.

Nemusíte se tak  bát, že byste se při letu balónem dostali do rukou laika. Navštivte stránky Esennce.cz a vyberte klidně i jiný zážitkový dárek odehrávající se ve vzduchu!